Iebildumi par EKII 2026 elektroauto atbalsta programmu:
Valsts subsīdijas komercdarbībai kropļo konkurenci un brīvo tirgu, kam būtu jābūt efektīvas Latvijas tautsaimniecības pamatam.
Nav pierādīta iepriekšējo auto atbalsta programmu izmaksu–ieguvumu efektivitāte no KEM. Nav publiski pieejama šāda analīze, cik izmaksā viena samazinātā CO₂ tonna iepriekšējo programmu ietvaros. Bez izmaksu–ieguvumu izvērtējuma nav pamata apgalvot, ka 40 miljoni eiro tiek izmantoti efektīvāk nekā citos klimata vai CO2 samazināšanas projektos.
Emisiju kvotu izsolēs iegūtie līdzekļi ir jāizmanto plašākas sabiedrības interesēs. To primārajam mērķim būtu jābūt plaša mēroga sabiedriskiem vai sociāliem projektiem ar lielu ietekmi. Lai gan programmā ir atbalsts daudz bērnu ģimenēm un personām ar invaliditāti, praksē lielākā daļa finansējuma nonāks jaunu auto iegādei privātpersonām. Būtībā tiek finansēts individuālu personu pašpatēriņš ar kapitāl ietilpīgu produktu palielinot importa negatīvo saldo, turklāt kuram ir straujš vērtības kritums.
Jaunu elektroauto vērtības kritums tirgū ir straujāks nekā līdzīgas virsbūves iekšdedzes dzinēja auto. Piemēram, Nissan Leaf vērtības kritums var sasniegt līdz pat 70% 5 gadu termiņā. Škoda Enyaq kritums vairāk kā 50%, kamēr līdzvērtīgam Škoda Kodiaq ar iekšdedzes dzinēju piecos gados kritums ir ap 40%. Tas nozīmē, ka liela daļa jaunu auto subsīdijas faktiski tiek “zaudēta”. Ja KEM ministrija pildītu sev uzliktos uzdevumus un pildītu šajā sarakstā minēto punktu Nr.1, tad mēs visticamāk redzētu, ka tieši lietotu elektroauto subsīdijas no CO2 samazinājuma viedokļa būtu efektīvākas, jo vērtības kritums lietotam elektroauto ir proporcionāli mazāks, bet tagad tas ir tikai pieņēmums.
Piedāvātais CO₂ slieksnis lādējamiem spraudņu hibrīdiem ir jāpalielina no 50 uz 60 gr/km), jo Eiropā ir mainījusies jauno modeļu testēšanas metodoloģija. Pretējā gadījumā vairāki modeļi, kas iepriekš (2025.gadā) kvalificējās, šobrīd no programmas tiek izslēgti nevis tehnoloģisku, bet metodoloģisku izmaiņu dēļ, kā, piemēram Stelantis grupas un Kia automobiļi.
Jāatceļ paplašinātās garantijas prasības lietotiem elektroauto, jo tas būtiski sašaurina lietoto elektroauto konkurenci un sadārdzina auto cenu.
Nevienā brīdi nerakstu par akcīzi elektrībai! Vispār tā interpretācija arī augstāk, ka elektroauto nemaksā nodokli ir no tas paša sērijas. Kur jūs to izlasiet??
Tu būsi pārsteigts kā ierēdņi atradīs iespēju paņemt naudu no iedzīvotājiem, šinī gadījumā autovadītājiem vai vēl precīzāk transportlīdzekļu vadītājiem - prognozēju, ka drīz būs maksa par nobraukto km pie tehniskās apskates un kad cels un cels šīs summas laika gaitā, tad pāries uz ikmēneša nodoklis, kuru automātiski jaunie elektroauto sūtīs attiecīgajām iestādēm.
Tā kā elektroauto Latvijā šobrīd lielā mērā brauc uz gāzes. Tas, protams, ir labāk nekā Vācijā, kur akmeņogles vēl nodrošina lielu daļu. Bet jā, ilgtermiņā tas ir arguments un liels pluss, ka teorētiski varēsim izmantot Latvijas enerģiju, bet šobrīd fosilā enerģija ir krietni lētāka. Un gudrāk būtu izmantot to. Lai Eiropa samaksā par elektroauto tehnoloģiju progresu. Cerams arī bateriju un to uzlādes tehnoloģiskais progress vēl notiks.
Šeit ieraksts ir vietā 👍🏻, paldies! Elektroauto pagaidām vispār nemaksā ne akcīzi, ne daudzus citus nodokļus?? Ko nu?
Kā var būt atlaides no nodokļa, tātad vienkārši mazāks nodokļa apjoms?
Ja kas, naftas akcīzē autovadītāji gadā samaksā vairāk kā 600 miljonus eur valsts budžetā. Kā tu domā, pēc elektrifikācijas, kā tas tiks paņemts vai arī valsts atteiksies no šīs tabulas ieņēmumu ailes? Šo summu vienkārši pārliks uz nobrauktajiem km.
Padomāsim, kas ir emisijas kvotu izsolīšana? Mums par kaut ko maksā, ne? Par ko? Par vēsturisko Latvijas rūpniecisko atpalicību un par (te svarīgi) nākotnes potenciāla neizmantošanu. Caur šo CO2 samazināšanas politiku ir realizētas tādas likumdošanā normas, ka vieglāk ražot ārpus Eiropas.
Tev kā valstij ir pieejams finansējums, tu vari nopirkt zivis no norvēģiem un izdalīt tās iedzīvotājiem, nauda iztērēta un daži cilvēki ir paēduši, bet vari to pašu naudu iztērēt zivsaimniecības realizēšanā Rojā, kur strādās arī daži cilvēki, bet ilgtermiņā regulāri nodrošinās cilvēkus ar zivsaimniecības produktiem. Turklāt, ja nebūs dārgākā elektrība un degviela Eiropā un nebūs jāpērk piespiedu kārtā dārgāki auto, cilvēkiem jāpalielina nodokļi, lai valsts realizētu budžetam nepaceļamus projektus, parādīsies ekonomisks pamatojums Rojas zivis eksportēt, kas lielāka pieprasījuma gadījumā ļaus paplašināt un modernizēt zivsaimniecības attīstību un vēl vairāk cilvēku strādās gan Rojā, gan Tukumā, kas piegādās barību no Bauskas zemniekiem, kamēr Rīgā pirms dažiem gadiem šo pašu finansējumu vienkārši apēda nopērkot zivis Norvēģijā. Tā teikt, ir atšķirība, un tas ir tas, ko nosaka valsts politika saskaņā ar saviem mērķiem. Ir potenciāls un ir atšķirīgas pieejas, kā to izmantot.
Personīgi es tevi saprotu un arī es to izmantotu – tīri savtīgos nolūkos. Ideāli, paldies, ka es personīgā labuma gūšanai varu izmantot sabiedrībai paredzētu naudu. Malači! Es pat teiktu 👍🏻👍🏻👍🏻
Bet, ja mēs skatāmies no sabiedrības interesēm, tad šī programma ir nonsenss dot naudu privātajam transportam. Mēs uzvedamies kā bagāta valsts, kura nu vairs nezina, kur naudu tērēt.
Re, kur KEM ministrija klusītēm jau no 10.februāra rīko SABIEDRISKO APSPRIEŠANU, tikai 4 dienas pieņem ieteikumus un iebildumus par EKII jauno 2026. gada 40 miljonu programmu.
Te viens ļoti vērtīgs komentārs bija publicēts, citāts no FB:
Kurš PHEV šogad ierakstīsies EKII prasībās, jo viņu prasība ir 50g/km, kas pagājušogad bija OK, kad Eiropā auto CO2 WLTP aprēķins tika veikts par pirmajiem 100km.
No 2026.gada 1. janvāra Eiropā visām automašīnām CO2 WLTP aprēķins tiek veikts par pirmajiem 400km, kas daudzām PHEV automašīnām divkāršo vai pat trīskāršo šo WLTP CO2 rādītāju. Bēdīgi, bet fakts, par kuru nerunā.
Daži no jaunajiem noteikumu pārkāpumu sodiem fiziskām un juridiskām personam elektrovelosipēds vai pašgājējs velosipēds, vai arī beigās konstatē ka tev ir mopēds:
Pārkāpums
Sods fiziskai personai
Sods juridiskai personai
Braukšana bez reģistrācijas uzlīmes
30 – 70 EUR
70 – 140 EUR
Braukšana bez OCTA polises
30 – 55 EUR
300 – 650 EUR
Jauda virs 1 kW (skaitās kā mopēds bez tiesībām)
280 – 430 EUR
70 – 700 EUR
Braukšana pa ietvi (traucējot gājējus)
10 – 30 EUR
–
Saskaņā ar CSL 71. panta 2. daļu, par transportlīdzekla (tostarp pašgājēja) izmantošanu bez OCTA, juridiskajai personai piemēro sodu no 300 līdz 650 EUR.
Ja braucamais ir jaudīgāks par 1 kW (klasificēts kā mopēds), sods juridiskajai personai par nereģistrēta mopēda izmantošanu var sasniegt pat 700 EUR saskaņā ar CSL 71. pantu.
Ja uzņēmums izlaiž satiksmē rīku virs 1 kW (kas ir mopēds), bet tas nav reģistrēts kā mopēds, uzņēmumam pienākas sods pēc CSL 71. panta 1. daļas.
Ja policija konstatē, ka rīks ir jaudīgāks par 1 kW (tātad mopēds), bet tam nav valsts numura zīmes, sods mainās uz CSL 71. panta pirmo daļu, kur amplitūda ir no 30 līdz 140 EUR.
Te būs baigi svarīgi saprast un identificēt, kurš ir kurš?
No Ceļu satiksmes likuma
32 '1) elektrovelosipēds — velosipēds, kas papildus aprīkots ar elektromotoru, kura maksimālā nepārtrauktā nominālā jauda ir mazāka par vai vienāda ar 250 vatiem un kurš atslēdzas, ja velosipēdists pārtrauc mīt pedāļus, vai kura jauda pakāpeniski samazinās un kurš atslēdzas, pirms transportlīdzeklis sasniedz ātrumu 25 kilometri stundā;
32 '2) pašgājējs velosipēds — velosipēds, kas papildus aprīkots ar elektromotoru, kura maksimālā nepārtrauktā nominālā vai lietderīgā jauda nepārsniedz 1000 vatu, kura galvenā funkcija ir palīdzēt mīt pedāļus un kurš atslēdzas, pirms transportlīdzeklis sasniedz ātrumu 25 kilometri stundā;
Motivācija relīzē: Ministrijā uzsver, ka ceļa zīmju un virzienrādītāju sistēmas pilnveide attiecībā uz norādēm uz Krievijas un Baltkrievijas apdzīvotajām vietām īstenojama, ievērojot satiksmes drošības prioritāti, Latvijas starptautiskās saistības, kā arī valsts ārpolitisko nostāju un solidaritāti ar Ukrainu.