Straujais energoresursu cenu kāpums šoziem galvassāpes radījis ne vien mājsaimniecībām, bet arī uzņēmējiem un pašvaldībām. Tikmēr vēja parku attīstībai, kas būtu viens no alternatīvās enerģijas veidiem, kas ļautu palielināt neatkarību, pašvaldības nevēlas dot saskaņojumu.
- Sludinājumi
- Ziņas
- Vīriem
- Tehnoloģijas
- Sports
- Video&TV
- Forums
- Lasītāju pieredze
- Akcijas
- Jautā ekspertam
Jūs domājat, ka ventilatoru īpašnieki pārdos elektrību jūtami lētāk, kā pārējie? Viņi to ielaidīs sadales tīklā un cena tāpēc nemainīsies ne par mata tiesu. Ko dabūs vietējie - elektrību par velti? Par puscenu? Nē, tikai trobeli no ventilatoeriem.
Man šķiet, ka tālāk runāt par vēja parkiem var tikai runāšanas pēc.
Liels iebildums varētu būt lielajām valsts energo kompānijām, jo pirmkārt elektrību tīklā būs tiesīgi laist tieši vēja parka īpašnieki, bet HES un TEC lielajām valsts energokompānijām būs jālaiž elektrība tad kad nav tik daudz vēja, lai stabilizētu tīklu.
Rezultātā tiem mazāka apgrozījums.
Nav skaidrs kapec valsts energo kompānijas jau sen nav izbūvējušas ar ES fondiem vai zaļajām obligācijām šādus lielus vēja parkus.
Jo tas ir tikai laika jautājums kad parādīsies vēja parki. Gribēsim mēs to vai nē.
Bet pagasveči iebilst pret veja parkiem, jo tas ir vienigais kā viņi var tikt domē. Vecās babkas par viņiem balso.
Nav nekādu pagastveču jau vairāk nekā 10 gadus. HES'u apgrozījumu vēja parki nekādi nevarēs samazināt.
Tagad ir pagastnemiro.
Pļaviņu HES 868 Mw
Rīgas HES 402 Mw
Ķeguma HES 264 Mw.
Ja Dobeles vēja parka jauda ir 250 Mw tad tas ir līdzvētīgi Ķeguma Hes jaudai. Ja pūš vējš, tad Ķeguma Hes paliek neieslēgts.
Tu jau laikam labi zini ka jebkura lieta ģenerē naudu un ātrāk atpelnās ja tā strādā pēc iespējas vairāk nevia tikai kad nepūš vējš.
Dobele tas ir tikai pirmais parks.
Vēl purvā Latflora 120Mw grib būvēt.
Tā arī salasīsies tie 1300Mw vēja enerģijas parku un Hesi būs dīkstāvē.
Nu, ja viņus piespiedīs slēgt ārā tad, kad vējš nepūš. Bet tas vairs nav tirgus princips. Jo HESi var ražot elektrību neatkarīgi no tā vai pūš vai nepūš vējš.
*...tad, kad vējs pūš.
Un ???
Nav vēja - "dzirnaviņas" stāv, stiprs vējš - dzirnaviņas stāv. Vai stāv vai strādā, lapstiņas bojājas, pēc apmēram 20 gadiem, ja labas kvalitates, tad janorok zemē, ka lielgabarīta atkritumi ...
Vēja ģenerators strādā, kad pūš vējš, vienalga, cik elektrība maksā, tie ir tīrie ienākumi.
HES var strādāt tad, kad cena augsta, un kad zema - pieturēt ūdeni. Un tieši tā tie arī strādā.
Jo ūdens HESos nepietiek, lai 24/7 strādātu uz pilnu jaudu.
Tu laikam esi vēl aizķēries padomju laikos ja tev liekas ka propelleri var stāvēt tikai tehnisku iemeslu dēļ. Mūsdienās ir tāda lieta ko sauc par "biržu" - pie tā ka dēļ pārāk lielas propelleru būves vējainā laikā elektrībai mēdz būt cena ar mīnusa zīmi, nemaz nešaubos ka propelleri tajā pašā laikā arī to piedzīvotu...
Jā, tikai atsevišķu tehnologiju pieejamība, ļauj "preventīvi" vējdzirnavu enerģiju nelaist tīklā uzturot sev izdevigu cenu ... tas ir bizness ne labdarības iestāde ;)
2021. gadā Latvijā saražotas 5 609 592 MWh elektroenerģijas, kas ir par 1,8% vairāk nekā pirms gada, savukārt Latvijas elektroenerģijas patēriņš palielinājās par 3,5%, sasniedzot 7 382 226 MWh gadā;
Latvijā 2021. gadā patēriņš ar vietējo ģenerāciju tika nosegts 75,9% apmērā (samazinājums par 1,3 procentpunktiem), tādējādi veidojot 1 772 634 MWh iztrūkumu, kas importēts no kaimiņvalstīm;
Daugavas hidroelektrostacijās vērojams ražošanas pieaugums par 4,2%, lielajās koģenerācijas stacijās - par 10,7% pret 2020. gadu, savukārt pārējos būtiskajos ražošanas veidos ir kritums: vēja elektrostacijās saražots par 20% mazāk, mazo koģenerācijas staciju devumā turpinās pēdējos piecus gadus vērojamā stabilā lejupslīde ar 26,9% kritumu 2021. gadā, ar biomasu saražots par 6,6% mazāk, ar biogāzi - par 15,3% mazāk, bet mazajās hidroelektrostacijās saražotā apjoms ir samazinājies par 1,6%.
No importētās gāzes TEC ir saražots 1 925 652 MWh, kas ir par 10% vairāk kā 2020. gadā.
Līdz ar to var droši apgalvot, ka Latvija tieši šādi vai gāzes izskatā importē 49,9% elektroenerģijas, jeb pusi no patēriņa!
PUSI, karl, PUSI ELEKTROENERĢIJAS importējam.
Jebkurš vietējais ražotājs, kurš iztiek bez importēta resursa nozīmē lielāku enerģētisko pašpietiekamību, lasi - ENERGONEATKARĪBU!
Švakra izpratne par to kādēļ vispār tāds TEC vajadzīgs - zināmā daļā tautas "Daugavas lejtecē" cilvēki ziemās vēlas "kaut mazliet" siltuma savos mājokļos ...
Ražotās elektroenerģijas apjoms ļoti spēcigi korelē ar siltuma pieprasijumu ... ja vien kāds spēj salikt 2+2 ...
vasarā tas TEC Daugavas lejtecē lielāko daļu siltuma izkūpina gaisā, nu tas tā, par lieterības gada vidējo lietderības koeficientu.
Kā arī ziemā, lai to siltumu nogādātu līdz daudzdzīvokļu ēkām ir prāvi siltumzudumi. Te vēl nesren tas ar ko RD tika aizvietoti kaļi ziņoja, ka TECos vispirms atgāzes atdzesējot un tad izlaižot caur ūdeni, šadi samazinot izmešus. Jaunķīmiķis atradies, bet mājas vai lokālos gāzes katlos tā neesot un tāpēc energoefektīvāk izmantot gāzes apkuri, kur nu vēl individuāli esot jāaizliedz...
Un pat ja atstāj TECus, tīri elektrīnbā 2021. gadā tika imporetēti 1 772 634 MWh elektroenerģijas. Tas irļoooti daudz, lai to tuvākajā laikā aizvietotu ar vēja vai saules enerģiju. Stopēt hesus vai slāpēt TECus vēl ilgi nevajadzēs.
P.S.
tas bija domāts tai vaimanai, ka HESi un citiem vietējiem vajadzēs samazināt savu elektroenerģijas ražošanas apjomu.
Buļļu kakas - daugavas kaskāde + citi mazāki HESi strādā pilnā slodzē un būtu tikai jauki, ja tie varētu saražost ko vairāk, bet nevar, tāpēc mums ir iztūrkums jāimportē vai jāražo TECos.
Diez vai tā nu ir ka tu te muldi, vari ražot enerģiju kā gribi, bet Ríga vienalga gribēs arī siltumu sev kā minimums ziemas periodā ...
Un neražot enerģiju tad kad ražo siltumu ... to neviens rīdzinieks nespēs nomaksāt !
bet ražot enerģiju vasarā, nepatērētoi siltumu izkūpinot gaisā nezkāpēc var?
Ja jau runa "par cipariem" tad būtu jasaprot, ka vasarā ūdens teoretiski var trūkt nepueciešamās enerģijas iegūšanai, tad TEC pierazo klāt, ja tas ir izdevīgi, ja ir lētāk pirkt citur tajā skaita "zaļu enerģiju", tad TEC pa lielam liek mieru. Bet nu ja būtu yāds domatājs unciparotājs tad pats saprastu kā tas viss korelē. TEC maksā par izmešu kvotām, ja nebūs uzdevigi - jamie ne par kādu naudu netiks darbināti ;)